Domowe sposoby na plamy

O utrzymaniu domu w należytym porządku można napisać książkę.  Niejeden poradnik już zresztą na ten temat powstał. Dzisiaj w sklepach kupimy właściwie wszystko do walki z zabrudzeniami, zaciekami i tłustymi plamami. Jednak nasze babcie radziły sobie bez detergentów. Warto więc posiadać wiedzę czego użyć aby skutecznie zadziałało. Jak usunąć zabrudzenia?

Wiśnie – jeśli plama jest świeża mocz ja we wrzątku lub zsiadłym mleku, następnie wypierz. Zestarzałe plamy najpierw namocz w dobrym odplamiaczu. Zostaw namoczoną rzecz nawet na 2 – 3 dni, następnie wypierz.
Smoła, żywica – plamę posmaruj grubą warstwą masła, pozostaw na kilka godzin. Po odczekaniu zetrzyj, resztkę plamy zmyj terpentyną i posyp talkiem. Jeśli są to tkaniny wełniane, użyj wody utlenionej z amoniakiem.
Krew – świeżą plamę wystarczy wyprać pod zimną wodą z dodatkiem soli. Można tkaninę namoczyć także w occie. Stare plamy pocieraj tamponem namoczonym w wodzie utlenionej.
Jagody – namocz plamę na kilka godzin w kwaśnym mleku, a następnie wypierz. Jeśli pomimo wszystko plamy zostaną, wywab je wodą z alkoholem (1:3) , a następnie zmyj wodą utlenioną.
Trawa – przetrzyj wodą utleniona z niewielką ilością amoniaku. Jeśli nie masz amoniaku, spryskaj plamę płynem do mycia szyb z amoniakiem. Odczekaj ok. 20 minut i wypierz.

© Copyright O kobietach 2024